Wilgoć w budynkach

Budynek, który to jest w dostateczny sposób izolowany, wyróżnia się tym, iż w jego wnętrzu nie ma odpowiedniej wymiany powietrza, jaka powinna zachodzić w sposób naturalny. Naturalna wentylacja w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, co sprawia, że niemożliwe staje się jej regulowanie. Specjaliści budowlani apelują jednak, iż utrzymanie wilgoci w budynku jest aspektem niezwykle ważnym, bowiem to od niego zależy ludzkie zdrowie. Wilgotność w każdym lokalu użytkowym powinna wynosić około czterdzieści pięć procent. Zazwyczaj nie możliwe jest, aby wilgotność utrzymała się na tym poziomie w sposób naturalny, co sprawia, że koniecznie musimy zainstalować kratki wentylacyjne. Warto jest także dokładnie przemyśleć wybór kratki wentylacyjnej, bowiem w przypadku podjęcia złej decyzji nie jest ona w stanie zapewnić wystarczającej wymiany powietrza. W sytuacji, kiedy kratka wentylacyjna wybrana jest nieodpowiednio do parametrów mieszkania wówczas nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń. W konsekwencji w lokalu gromadzą się substancje lotne, a także zapachy, których nie da się łatwo i skutecznie usunąć.

Wentylacja a zdrowie

To sprawia, że osoby, jakie przebywają w takim pomieszczeniu, na co dzień mogą odczuwać dyskomfort. W ten sposób wraz z upływem czasu może także pogarszać się ich stan zdrowia. Jeśli przez dłuższy czas przebywamy w pomieszczeniu, które to nie jest w odpowiedni sposób poddane wentylacji wówczas mogą wystąpić reakcje alergiczne, a nawet problemy z astmą. Brak odpowiedniej wentylacji wpływa nie korzystnie nie tylko na ludzi, ale także na cały budynek. Na ścianach może pojawić się pleśń a także w dużym stopniu może nastąpić pogorszenie się izolacyjności termicznej. Skutki złej wentylacji można dostrzec bardzo szybko. W mieszkaniu mamy do czynienia z grzybami i pleśnią, zaparowanymi szybami, pęcznieniem mebli i podłóg wykonanych z drewna, oraz powolnym niszczeniem całej konstrukcji budynku. Osoby mieszkające w takim budynku mogą z kolei odczuwać złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, a także podrażnienie górnych dróg oddechowych.

Ograniczenie ilości zanieczyszczeń

Kratki wentylacyjne

Niezwykle ważne jest to, że aby ograniczyć ową ilość zanieczyszczeń, należy zastosować kratki wentylacyjne. Jeżeli jest to możliwe kratka wentylacyjna musi zostać zamontowana przede wszystkim w łazience i kuchni. Dzięki temu, w naszym mieszkaniu możemy utrzymać wilgotność względną sięgającą od trzydzieści do pięćdziesiąt procent. Dodatkowo powinniśmy regularnie osuszać powietrze, a także usunąć wszelkie potencjalne przyczyny zawilgocenia. Dodatkowo warto jest osuszać wilgotne powierzchnie w sposób regularny, oraz czyścić istniejące kanały wentylacyjne. Oprócz tego musimy także czyścić wszelkie urządzenia, jakie to mają, na co dzień kontakt z wodą. Ważnym elementem jest także wentylacja strychów oraz piwnic.

Kratki wentylacyjne

Wyżej wymienione czynniki sprawiają, że niezwykle ważnymi elementami w naszym mieszkaniu są kratki wentylacyjne a także anemostaty. To sprawia, że decyzja o wyborze kratek wentylacyjnych musi być zawsze w pełni przemyślana, głównie po to, aby w przyszłości uniknąć kosztów związanych z ich wymianą. Kratki wentylacyjne, jakie dziś są produkowane dostępne są w wielu rozmiarach. Dodatkowo wybrać można także materiał, z jakiego zostały wykonane. Mamy, więc do wyboru kratki stworzone z plastiku, blachy stalowej, aluminium, a także blachy ocynkowanej. Ważny jest jednak nie tylko wybór kratki, ale także dobry instalator, który potrafi ja prawidłowo zamontować. Kratka umieszczona przez amatora nie będzie prawidłowo działać a tym samym daleko jej będzie do profesjonalnej użyteczności.

Montaż wentylacji

Każda kratka wentylacyjna musi zostać zamontowana tak, aby spełniała w całkowity sposób swe zadanie. Oczywiście, błędy mogą pojawić się w zbyt krótkich kanałach, czy też w niewłaściwym ociepleniu ciągu. Problemem może być także połączenie w spójny sposób kilku kanałów wentylacyjnych. Może to nastąpić wówczas, kiedy pokoje położone są daleko od siebie czy też wówczas, gdy w mieszkaniu jest zbyt mało kratek wentylacyjnych. Jeśli ciąg stworzony jest w sposób nieprawidłowy, wówczas wentylacja nie będzie działała w pożądany sposób.