Sufit podwieszany – konstrukcja

Konstrukcja sufitu podwieszanego jest czynnością technicznie prostą, wymagającą jednakże znajomości warsztatu.
Aranżacje wnętrz z zastosowaniem sufitu podwieszanego, cieszą się (ostatnimi czasy) coraz większą popularnością. Czym jest ww. sufit podwieszany? To dodatkowy sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczany poniżej wybranego stropu (płyty przymocowywane są do stropu oraz górnych części ścian, przy pomocy specjalnego systemu zawieszeń).

Sufity podwieszane – konstrukcja

Konstrukcja sufitu

Konstrukcja sufitu podwieszanego polega na przytwierdzaniu płyt karton – gips do konstrukcji nośnej, składającej się z wieszaków, łączników oraz kształtowników (takich jak: profile CD oraz UD).
Sufity podwieszane (coraz częściej) wykorzystywane bywają do aranżacji wnętrz mieszkalnych (do tej pory stosowane były wyłącznie do dekoracji pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej), warto zatem przyjrzeć się ich licznym zaletom i zastanowić nad ewentualnym wyborem tego typu materiału wykończeniowego.

Konstrukcja sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany (konstrukcja) montowany bywa najczęściej w celu obniżenia stropu (w stosunkowo wysokich pomieszczeniach). Jest to operacja czasochłonna, wymagająca doświadczenia i precyzji. Cóż, jeśli pragniemy posiadać oryginalny, ciekawie wyeksponowany sufit, winniśmy uzbroić się w cierpliwość (ta bowiem się opłaca).

Profile do sufitów podwieszanych

Materiały (najczęściej) stosowane do budowy sufitu podwieszanego:

- płyty g – k (gipsowo – kartonowe), gipsowo – włókowe bądź inne;
- profile do sufitów podwieszanych;
- masa szpachlowa;
- środek gruntujący;
- masa wykończeniowa;
- siatka spoinowa (samoprzylepna);
- łączniki poprzeczne;
- siatka zbrojąca;
- kołki rozporowe (metalowe);
- wkręty nierdzewne.

Stelaż sufitu podwieszanego

Zanim przystąpimy do wszelkich prac budowlanych, należy bardzo dokładnie wymierzyć długość oraz szerokość każdego pomieszczenia, w którym montowany będzie sufit podwieszany.
Do wykonania sufitu podwieszanego stosowany jest tzw. stelaż (ruszt), m.in.:
- jednopoziomowy jednokierunkowy;
- dwupoziomowy krzyżowy;
- jednopoziomowy krzyżowy.

W jaki sposób powstaje ww. stelaż? Wieszaki przytwierdzamy za pomocą metalowych dybli. Na wieszakach montujemy profile główne (powinny być ułożone na profilach przyściennych). Pomiędzy profilami (głównymi podłużnymi) instalujemy profile poprzeczne. W taki oto sposób uzyskujemy stelaż sufitu podwieszanego.